Bolovi u leđima su jedna od najčešćih fizičkih tegoba, bez obzira na starosnu dob. U većini slučajeva, nelagodnost i bol u predelu kičme, nastaju usled naizgled bezazlenih aktivnosti: savijanje, sedenje, nagli pokreti ili nošenje teških predmeta. Bilo da se radi o akutnom ili hroničnom bolu, najizraženija posledica je ograničena fizička aktivnost.
Otežano vršenje uobičajenih dnevnih aktivnosti (poput hodanja, oblačenja ili održavanja higijene), stavlja u senku drugu, podjednako važnu posledicu – anksioznost. Na koji način bolovi u leđima izazivaju anksioznost?
Strah da ćete osetiti još veću nelagodnost u bolnom području, utiče na vaše ponašanje. Kako biste poštedeli sebe dodatnih bolova, počinjete da izbegavate određene pokrete. Pogađate – one za koje ste sigurni da bi intenzivirali napetost mišića koju osećate u datom momentu. Bez obzira da li vam izbegavanje pojedinih pokreta stvara nemir ili ne, nemogućnost slobodnih kretnji i dalje predstavlja stres za organizam.
Dobra vest je da, ako ne možete u potpunosti da uklonite bolove u leđima, sigurno možete da ih ublažite. Za početak ćemo se voditi dobro poznatom mišlju – znati uzrok problema je polovina rešenja! Stoga, krenimo od odgovora na pitanje – koji su najčešći uzroci bolova u leđima?
- Istegnuti mišići i ligamenti. Naprezanje kičme, često podizanje teškog tereta i nagli pokreti izazivaju bolne grčeve i istegnuće leđnih mišića i ligamenata. Nepravilan položaj kičme može vas koštati mnogo više od zamora nakon fizički napornog rada. Ono što vas neće koštati, ali će doprineti zdravlju kičme je – da zastanete pre izvođenja zahtevnih pokreta i povedete računa o položaju kičmenog stuba.
- Loše držanje tela. Kičma ima važan zadatak – održavanje tela uspravnim. Dugotrajno savijanje kičme i nepravilno držanje vrše dodatni pritisak na leđne mišiće. Time nastaju nelagoda i bol u leđima, koji mogu biti intenzivirani viškom kilograma.
- Nepravilan položaj tela tokom spavanja. U budnom stanju ćete sigurno odreagovati na „znakove za uzbunu“ – ukočenost, napetost, bolove u leđima i otežano ustajanje. Dok spavate, ne možete svesno da utičete na pokrete svog tela. Ako je vaše telo u nepravilnom položaju tokom noći, time satima opterećujete kičmu. Rezultat su bolovi u leđima i napetost u vratu i ramenima, koje osetite neposredno nakon buđenja.
- Izbočeni ili puknuti diskovi. Diskovi su tkiva koja služe kao jastučići između pršljenova. Starenjem postaju skloniji oštećenjima. Povreda diska obično izaziva njegovo izbočenje ili pucanje. Povređeni disk vrši pritisak na okolne nerve i izaziva bolove u leđima.
- Upala. Iako predstavlja prirodni imunološki odgovor organizma na faktore stresa, često može biti okidač bola i nelagodnosti. Ukoliko je upala izazvana povredom ili oboljenjem, može prouzrokovati hronične bolove u leđima.
- Artritis i osteoporoza. Artritis izaziva hroničnu upalu koja obuhvata sve zglobove i leđa. Bol je obično praćena otokom i ukočenošću. Osteoporoza uzrokuje smanjenje koštane mase – naročito u kičmi i kukovima. Pršljenovi postaju krhki i podložniji prelomima.
Pošto smo utvrdili koji su najčešći uzroci bolova u leđima, preostaje nam da se pozabavimo drugom polovinom problema. Kako naći bezbedno i prirodno rešenje za tegobe u leđima? Odgovor leži u vežbanju Yoge – zdrave fizičke aktivnosti, koja spaja ono što u prvi mah zvuči nespojivo: jačanje i opuštanje mišića.
Pitate se po čemu se Yoga razlikuje od drugih vežbi za jačanje leđnih mišića? Time što osim bolova u leđima, otklanja i anksioznost koja ih prati. Yoga je terapija za telo i um. Redovnim izvođenjem određenih poza, jačate leđne mišiće i dovodite kičmu u pravilan položaj. Rezultat toga je otklanjanje ili ublažavanje bolova, napetosti i ukočenosti. Vežbama istezanja i opuštanja, vraćate snagu mišićima i dovodite svoje telo u ravnotežu.
Dok ste fokusirani na pravilno izvođenje Yoga poza, stičete svest o svom telu i promenama koje se u njemu odigravaju. Iznova upoznajete i osluškujete svoj organizam, što će vam omogućiti da prepoznate slabe tačke i pomoći da postignete fizički i duhovni sklad. Kada naučite da tumačite signale koje vam telo šalje, lakše ćete otkloniti sve uzroke napetosti i bola. Vaše fizičko blagostanje će se odraziti i na izgled i raspoloženje – primetićete da izgledate svežije i da ste poletni i zadovoljniji.
Yoga je najbolji način da upoznate svoje telo i pratite ono što vam poručuje. Iskoristite tu prednost kao prirodni kompas, koji vam pokazuje u kom pravcu da krenete – kako biste se osećali bolje, kretali bez bola i sprečili tegobe koje su bile prepreka da uživate u omiljenim aktivnostima.